Sakarias Larsson från The Harlem Hot Shots leder steppkursen
Steppkurser hösten 2003
Swingkatten erbjuder glödande stepprytmer när höstmörkret faller
Häng med i höstens klappersymfoni av synkoper som börjar den 11:e september. Det blir sju torsdagskvällar under ledning av Sakarias Larsson, en av stepplärarna på Herränglägret och medlem i dansgruppen The Harlem Hot Shots.
Vi erbjuder två nivåer i höst. Alla som bara beundrat stepp på avstånd är välkomna att lära sig dansen från grunden. Nybörjarkursen kräver inga förkunskaper och är dessutom lämplig för alla som behöver en repetition. Steppjärn på skorna ger givetvis den rätta känslan men hårda sulor går bra för nybörjare.
Fortsättningskursen vänder sig till er som har fått riktig kläm på grundstegen (se förteckning), er som åtminstone gått båda steppterminerna med Swingkatten eller motsvarande. Vi hoppas på stort intresse så att vi kan erbjuda högre nivåer framöver.
| Nivå | Tid | Beskrivning |
|---|---|---|
| Stepp I | 18:00 - 19:20 | Nybörjare. Inga förkunskapskrav; bra repetition för ringrostiga |
| Stepp II | 19:30 - 21:00 | Kräver goda grunder motsvarande två kurser med Swingkatten |
| Kursfakta | |
| Kursdatum: | Varje torsdag 11/9-23/10 |
| Plats: | Loftet, Swedenborgsgatan 26 (ovanpå ett dagis) |
| Kursavgift: | 400kr plus eventuell medlemsavgift om 50kr |
| Anmälan: | Stängd |
| Betalning: | - |
